Fotoséria

Muchove Múzy


vznikla na začiatku pandémie, kedy sme sa mohli pohybovať len v prírode nášho okresu a po jemnom uvoľnení opatrení som zorganizovala fotenia s mojimi kamarátkami v blízkej prírode. Deň po dni som trávila osamote s každou z nich a pri jarných rozkvitnutých stromoch čremchy a orgovánu sme viedli rozhovory o živote, filozofii, umení a láske.

Začalo to len ako túžba po slobode,
byť s priateľmi v prírode.

Lia Paugsch

Na začiatku pandémie sa mi celý svet obrátil hore nohami. Naplánované fotenia doma aj v zahraničí som musela zrušiť a odložiť na neurčito. Napriek tomu, že rada trávim čas osamote, chýbala mi rodina a priatelia a zároveň som si uvedomila, ako veľmi túžim po múzeu, galérii či divadle.


Kultúru a umenie som mohla nájsť len v knihách, a tak som sa pustila do čítania poézie a listovala dielami mojich obľúbených umelcov v mojej knižnici. Na prechádzkach so psom som našla miesta, ktoré boli úplne bežné a zároveň neskutočne magické a dostala som veľkú túžbu na tých miestach niekoho nafotiť. Oslovila som svoje priateľky, fotila som ich v objatí rozkvitnutých stromov a snažila som sa zobraziť krehké spojenie prírody s čistou ženskou krásou ako vďaku za všetky dary Zeme.


Predstavovala som si múzy maliara Alfonza Muchu a prerafaelitských umelcov. Nádherné, éterické bytosti, ktoré inšpirujú básnikov po stáročia a pritom sú to ženy okolo nás.

Nemôže mať vlastnosti sna a byť skutočná,
lebo sa ľahko môže stať,
že tak ako si si ju vysníval
sa jedného rána stratí s hmlou.

Lia Paugsch

Fotoséria Muchove múzy v čiernobielom prevedení získala čestné uznanie v súťaži Monovision Photography Awards 2021, kde porota vyberala víťazné fotografie z 3550 prihlásených príspevkov z celého sveta.


Mojou najobľúbenejšou fotografiou zo série je portrét Katky Benkovej, ktorý som ako jediný fotila starým manuálnym objektívom Helios. Požičala som si ho od mojej mamy, na ňom vznikli mnohé moje detské portréty pomocou zrkadlovky Zenit, ktorou moja mama kedysi fotila. Tento portrét som pomenovala "Múza prerafaelitov" a získal čestné uznanie v súťaži Fine Art Photography Awards 2022, kde porota vyberala víťazné fotografie z 5277 prihlásených príspevkov z celého sveta.


Modelky série:

Katarína Benková

Lucia Poláková

Júlia Knižková

Miriam Reznická

Terézia Zoričáková


V septembri plánujem spustiť predaj fotoprintov, kde si budete môcť v prípade záujmu zakúpiť aj niektoré fotografie z tejto série tlačené na vysokokvalitný fine art papier a pred spustením predaja bude súťaž o fotografiu Múza prerafaelitov v rozmere 40 x 60, tak ma nezabudnite sledovať.


Informácie o súťaži budú čoskoro na mojej facebookovej stránke a na mojom Instagrame.


01 / 09